ΑΕΚ Ζορια Live

ΑΕΚ – Ζόρια Live Streaming: Άλλον έναν τελικό έχει μπροστά της η ΑΕΚ, η οποία φιλοξενεί την Ζόρια για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Europa League (19:55, CosmoteSport 3, ΣΠΟΡ FM 94,6 και sport-fm.gr).

Πριν από τρεις εβδομάδες η «Ένωση» κατάφερε να κερδίσει με σκορ 4-1 στην Ουκρανία, κάτι που θέλει να επαναλάβει και σήμερα στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας.

Ο Μάσιμο Καρέρα προβληματίστηκε ιδιαίτερα τις προηγούμενες ημέρες σχετικά με τη διάταξη με την οποία θα παρατάξει τον «Δικέφαλο» κόντρα στους Ουκρανούς.

Το πιθανότερο σενάριο θέλει τους «κιτρινόμαυρους» να παίζουν με 4-2-3-1.

Κάτω από τα δοκάρια θα βρίσκεται ο Τσιντώντας, ο οποίος μπροστά του – από δεξιά προς αριστερά – θα είναι ο Μπακάκης, Νεντελτσιάρου, Τσιγκρίνσκι και Ινσούα.

Το δίδυμο στα χαφ θα είναι ο Κρίστιτσιτς και ο Σιμόες, με τον Τάνκοβιτς και Μαχαίρα.

Σε ρόλο… Μάνταλου θα είναι ο Λιβάγια και στην κορυφή της επίθεσης ο Ανσαριφάρντ.

Την αποστολή συμπληρώνουν οι Αθανασιάδης, Θεοχάρης, Σβάρνας, Χνιντ, Βασιλαντωνόπουλος, Γαλανόπουλος, Σάκχοφ, Σαρδέλης, Μπότος, Αλμπάνης, Ολιβέιρα και Χριστόπουλος.

Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι θα παίξουν με τους Σεφτσένκο, Κχομσενάβσκι, Βερνιντάμπ, Αμπού, Ιβανισένσιο, Γιουρσένκο, Κοτσέργκιν, Τσιγκάνικς, Καμπάγεβ, Λούνοβ, Γκρόμοβ.

Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Αγκάγεφ από το Αζερμπαϊτζάν, με βοηθούς τους Ζεγιάνοφ, Αμιράλι και τέταρτο τον Μαμάντοφ.

Να μην επηρεαστούν από την εύκολη –όπως εξελίχθηκε- νίκη της ΑΕΚ εκτός έδρας με τη Ζόρια κάλεσε τους παίκτες του ο Μάσιμο Καρέρα στη συνέντευξη Τύπου του αυριανού αγώνα.

«Το σημαντικό είναι ότι πρέπει να γνωρίζουμε ότι αντιμετωπίζουμε μια ομάδα με ποιότητα.

Αν νομίζουμε ότι είναι εύκολος αγώνας μπορεί να έχουμε προβλήματα.

Πρέπει να σκεφτούμε ότι θα μπούμε στον αγωνιστικό χώρο και θα κερδίσουμε», ανέφερε ο Ιταλός τεχνικός, ο οποίος έκανε γνωστό ότι μπορεί να υπολογίζει στον Λιβάι Γκαρσία αλλά όχι για όλο το 90λεπτο.

«Ο Λιβάι είναι δύο τρεις μέρες που προπονείται.

Θεωρώ πως είναι διαθέσιμος.

Δεν είναι σε φυσική κατάσταση για να παίξει σε ολόκληρο ματς. Σιγά σιγά θα παίρνει λεπτά», κατέληξε.

Για το τι θα κάνει για να μην παρουσιαστούν χαλαροί οι παίκτες του λόγω του σκορ του πρώτου αγώνα:

«Το αυριανό παιχνίδι είναι κομβικό.

Μας δίνει τη δυνατότητα να έχουμε ελπίδες πρόκρισης.

Δεν πρέπει να σκεφτούμε ότι θα είναι εύκολος αγώνας.

Θα πρέπει να υποφέρουμε, να παλέψουμε, να μπούμε στο γήπεδο με αγωνιστικότητα και με μαχητικότητα».

Για το αν η ΑΕΚ θα επιβάλλει το ρυθμό της από το πρώτο λεπτό παίζοντας ακόμα πιο επιθετικά σε σύγκριση με το πρώτο παιχνίδι:

«Θεωρώ ότι η ΑΕΚ πάντα κάνει αυτό που μπορεί ανεξάρτητα από τον αντίπαλο.

Ανάλογα με τον αντίπαλο βέβαια δημιουργούνται διαφορετικές καταστάσεις.

Στόχος μας είναι πάντα να κερδίζουμε. Το σημαντικό είναι ότι πρέπει να γνωρίζουμε ότι αντιμετωπίζουμε μια ομάδα με ποιότητα.

Πρέπει να σκεφτούμε ότι θα μπούμε στον αγωνιστικό χώρο και θα κερδίσουμε».

Για την απουσία του Μάνταλου και αν έχει καταλήξει στον αντικαταστάτη του και στον σχηματισμό:

«Την ιδέα την έχω στο μυαλό μου για το ποιος θα παίξει και πως θα παίξουμε.

Υπάρχει και η προπόνηση σήμερα, αλλά ήδη έχω στο μυαλό μου ποιος θα παίξει».

Για το αν η φιλοσοφία που θέλει να περάσει στην ομάδα είναι η επιθετική που είδαμε στα δύο τελευταία παιχνίδια και αν ο Λιβάι Γκαρσία μπορεί να είναι διαθέσιμος να αγωνιστεί:

«Ο Λιβάι είναι δύο τρεις μέρες που προπονείται. Θεωρώ πως είναι διαθέσιμος.

Δεν είναι σε φυσική κατάσταση για να παίξει σε ολόκληρο ματς. Σιγά σιγά θα παίρνει λεπτά. Σαφώς η ΑΕΚ παίζει πάντα για τη νίκη.

Σε κάθε ματς είναι δύο ομάδες, μερικές φορές δυσκολεύεσαι ή δεν κάνεις αυτό που θες και υποφέρεις. Το σημαντικότερο είναι η όρεξη και ο στόχος για να κερδίσεις το παιχνίδι».

Για το αν υπάρχει προτεραιότητα σε πρωτάθλημα ή Ευρώπη δεδομένων των σερί ματς που ακολουθούν:

«Όχι, μπαίνουμε σε κάθε παιχνίδι δίνοντας τα πάντα για τη νίκη. Ο κάθε αγώνας είναι ένας διαφορετικός κόσμος.

Μέχρι τα Χριστούγεννα έχουμε οκτώ αγώνες, οκτώ τελικούς.

Κάθε παιχνίδι πρέπει να το παίζουμε με τη σωστή σκέψη για να το κερδίσουμε».

Στη μάχη ρίχνονται οι ελληνικές ομάδες, ΑΕΚ και ΠΑΟΚ, για την 4η αγωνιστική του Europa League.

Στο προηγούμενο ματς με τη Ζόρια, η Ένωση πέτυχε έναν φοβερό θρίαβμο στην Ουκρανία, διασύροντας τη με 4-1 και διατήρησε έτσι ζωντανές τις-περιορισμένες- ελπίδες της για πρόκριση.

Αλλαγμένη στα πρόσωπα, αλλά με την ίδια συνταγή (όσον αφορά στο σύστημα) που είχε χρησιμοποιήσει στην Ουκρανία θα παρουσιαστεί το σύνολο του Μάσιμο Καρέρα.

Συγκεκριμένα, η «Ένωση» θα παραταχθεί με διάταξη 3-5-2 και βασικό για πρώτη φορά φέτος κάτω από τα δοκάρια τον Αθανασιάδη.